AIDAI

Straipsniai
PRENUMERATA

Keliu virtęs Mažasis vaikų geležinkelis: pasidairykim jo praeityje

Visgi mažieji geležinkeliečiai įkalbino jų kvietimu pasinaudoti, tad kviečiu jus keliauti kartu: mūsų kelias veda link pagrindinės skersai Vingio parką einančios gatvės. Šia gatve sovietmečiu driekėsi Mažasis vaikų geležinkelis. Kuomet po karo siaurasis geležinkelis, ėjęs per Vingį, tapo nebereikalingas, jis buvo išardytas ne visas – dalis palikta vaikų geležinkeliui. Jis buvo skirtas būsimų geležinkeliečių profesiniam orientavimui ir įgūdžių lavinimui, o kartu buvo ir pramoga vaikams. Geležinkelį valdė patys vaikai ar paaugliai – Vilniaus geležinkelininkų mokyklos auklėtiniai. Vaikai dirbo mašinistais, semaforininkais, budėtojas ir t. t.
Iki 1960 m. geležinkelis driekėsi kone per visą Vingio parką. Pradėjus statyti Vingio parko estradą, didelė jo dalis buvo demontuota, tačiau likusi dalis, ėjusi nuo estrados iki maždaug ten, kur dabar pėsčiųjų tiltas per Nerį, vaikams tarnavo iki pat 1980 m. Tada, nutarus per Vingio parką tiesti šiluminę trasą, vaikų geležinkelio nebeliko. Tai anuomet sukėlė ir šiokį tokį politinį erzelį.
Geležinkeliai iki Nepriklausomybės atkūrimo buvo SSRS geležinkelių sudėtinė dalis, atskirų „Lietuvos geležinkelių“ nebuvo. Dominavo rusakalbiai darbuotojai. Kai tiesė šia gatve einančią šiluminę trasą ir geležinkelis dingo, kilo baisus “kipišas” – geležinkeliečiai ėmė skųstis, kad lietuviai vos ne nacionaliniu pagrindu nori šitą vaikų geležinkelį sunaikinti. Galiausiai lemiamu tapo argumentas, kad Vingyje auga labai seni medžiai, ir tiesiant trasą kitur, labai daug medžių tektų iškirsti.
Pagrindinis per Vingio parką einantis kelias jaunimui tarnavo ir kitiems tikslams. Čia daug romantikos buvo. Įsivaizduokite, žiemą, kai gatvę nuvalydavo. Išvalyta, apšviesta visa gatvė ir tu vaikštai su panele, o aplink pusnys. Buvo labai romantiškas takas žiemą pasivaikščioti. O vasarą naktimis čia ir daugiau romantiškų scenų vykdavo: sutemus, kai daugiau drąsos…
Kelionę po mažojo vaikų geležinkelio Vilniuje praeitį tęsime senųjų nuotraukų dėka, tik būkite pakantūs sovietinei propagandai, nuo mažens plovusiai imperijos piliečių smegenis: aibė transparantų, raudonų vėliavėlių ir kito propagandinio šlamšto anuomet lydėjo kiekviename žingsnyje.

Pirma mus pasitinka estrada, o Vaikų geležinkelio traukinukas pukšėjo gatve už šios galiūnės, pasipuošusios iškalbingu užrašu “Tau, Tėvyne, mūsų daina” (po estrados atnaujinimo užrašas dingo, matyt, kažkam žodis “Tėvynė” kėlė asociacijas su sovietmečiu?) Atvykom į 1970-uosius.

Mažojo vaikų geležinkelio traukinukas pukši proskyna.

Eismą Vaikų geležinkelyje reguliavo būsimi geležinkeliečiai.

Mažojo vaikų geležinkelio garvežys.

Mažojo vaikų geležinkelio garvežys.

Vingio parko traukinukas dunda septintame dešimtmety.

Mažojo vaikų geležinkelio mašinistui perduodama simbolinė teisės važiavimui iki kitos stotelės lazdelė.

Mažojo vaikų geležinkelio “Sporto” stotelė.

Mažojo vaikų geležinkelio “Pionierių” stotelė.

Mažojo vaikų geležinkelio “Pionierių” stotelė.

Mažojo vaikų geležinkelio traukinukas.

Mažojo vaikų geležinkelio “Komjaunimo” stotelė.

Eismą mažajame vaikų geležinkelyje reguliavo būsimieji geležinkeliečiai.

Eismą mažajame vaikų geležinkelyje reguliavo būsimieji geležinkeliečiai.

Pabuvoti Vilniaus praeityje mums padėjo AIDAI.LT fotoarchyvas.

Jei norite skaityti daugiau tokių publikacijų, tapkite AIDŲ prenumeratoriumi / prenumeratore jau dabar!

Parašykite komentarą

Scroll to Top

SUSISIEKITE