AIDAI

Straipsniai
PRENUMERATA

Išlikęs tik nuotraukose ir atmintyje: vilniškis “Jaunimo” stadionas

Gerbiami aktyvaus sveikatinimosi ir sporto mėgėjai, pradedam Kelionę po vieną iš Vilniaus sporto objektų – Jaunimo stadioną: ar visi apsirengėte tinkamą sportavimui aprangą? Turėsime ir griuvėsius pavalyti, ir į tvoros stulpą įsikarti, žaisim krepšinį negrįstoje aikštelėje, o jei pasiseks – stebėsim tarptautines(!) krepšinio varžybas. Neilgai trukus dienos šviesą išvys reportažas apie Žirmūnuose gyvavusį sporto kompleksą, minėsim ir šviesios atminties “Žalgirio” stadioną, apžiūrėsim baseinus ir šiurpiai nuniokotus Sporto rūmus, o šiandien lankom modernėjimo permainų nusineštą “Žalgirio” jaunesnįjį broliuką – Jaunimo stadioną, buvusį Aukščiausios Tarybos (šiandieną – pirmųjų Seimo) rūmų vietoje. Po kelionės neišsiskirstykit, nes jau netrukus keliausim pas stadiono kaimyną – senuką Žvėryno tiltą ir jo žemiškuosius palydovus. Žengiam žvaliau!

(Į viršuje esančią nuotrauką nepakliuvo Žvėryno tiltas, bet matom aptvėrimą ties upės šlaitu, apšvietimo stulpą, bei, berods, šviesoforą. Ir solidžią stadiono tvorą: tokia galėjo pasigirti ir “Žalgirio” stadionas. O koks dar vienas reliktas pačiame kadro centre – ketinė šiukšliadėžė! ~1960 m.)

Gedimino (tuomet – Georgijaus / Jurgio) prospekto pabaiga, matome senąjį – medinį – Žvėryno tiltą, šalia jo buvusių lentpjūvių kaimynystėje sukrautus rastus, upe plukdytus sielius. ~1901 m.

Šalia nesenai atidaryto naujojo Žvėryno tilto rūksta lentpjūvių ir pramonės įmonėlių kaminai. ~1907 m.

Ne kažin kiek pasikeitė pramoninio rajonėlio vaizdas ir tarpukariu. 1939 m.

Pastatai ir trobos, stovėję Žvėryno tilto kaimynystėje Antrojo pasaulinio karo metu. ~1941-1943 m.

Vilniečiai talkoje griuvėsių šalia Žvėryno tilto tvarkymui. Pokaris

Jaunimo stadiono panorama 6-ojo deš. pradžioje.

Įsižiūrėję, rasime stadioną 6-ojo deš. panoramoje.

Manote, kad tai futbolas? Pirmosios krepšinio rungtynės pokariu kaime neretai vykdavo apsiavus aulinius batus, prie stulpo prikalus savadarbius lentą bei lanką, na, ir būtinai “aplaistant” pergalę, tad mes matome labai civilizuotas tarptautines Vilniaus ir Rygos komandų rungtynes (“tablo” – antrame plane ), žaistas atvirame ore – stadione.

Kyla milijonų knygų namai – Respublikinė biblioteka, jos pašonėje matome Jaunimo stadiono kamputį. ~1960 m.

Stadionas, žvelgiant nuo Respublikinės bibliotekos. 7-as deš.

Stadiono (matom kelis tvoros stulpus) ir bibliotekos pašonėje buvęs solidus dviaukštis nuo žemės paviršiaus nušluotas, statant Aukščiausiosios tarybos pastatų kompleksą. Už dviaukščio namo buvo visas medinių namukų kaimelis, buvo labai keista vos ne viduryje miesto – šalia prospekto – pamatyti neasfaltuotas gatveles ir pūpsančius namukus, o pakrantėje būta akmenų skaldyklos. 7-as deš.

Žiemą stadionas tapdavo čiuožykla, neturintys pačiūžų, galėjo jas išsinuomoti: puiki pramoga ir suaugusiems, ir aplinkinių rajonų vaikams.

Aukščiausiosios tarybos rūmai stadiono vietoje iškilo 1976-1981 m., arch. A. ir V. Nasvyčiai.

Pabuvoti Vilniaus praeityje mums padėjo AIDAI.LT fotoarchyvas.

Jei norite skaityti daugiau tokių publikacijų, tapkite AIDŲ prenumeratoriumi / prenumeratore jau dabar!

Parašykite komentarą

Scroll to Top

SUSISIEKITE