AIDAI

Straipsniai
PRENUMERATA

Gražiausi Lietuvos interjerai: permainų vėjo nuneštas “Senasis rūsys”

Klausimas rimtas: kurgi sekmadienį kultūringai papietauti? Na, nesame jau tokie sukriošę, kad nepaėjėtume nuo Sporto rūmų iki Senamiesčio: per mindauginį, tuomet pro Vrublevskius, pro Katedros aikštę link universiteto, dar šiek tiek pažingsniavę pro prezidentūrą ir alumnatą, sukame dešinėn į Dominikonų gatvę, ir šit – “Senasis rūsys” jau čia. Nesyk esame jame ragavę rytinę kavą ar vakaroję, tad šįkart pasidomėkime jo pastato istorija.
Namas stovi ties šv. Ignoto ir Dominikonų gatvių sandūra, jo rytinis galas jungiasi su Dievo gailestingumo bažnyčia. Namo pradžioje būta vienaaukščio, jame Žygimanto Senojo 1536 m. privilegija buvo įsteigta ligoninė. Degė namas 1748-ais ir 1749-ais, o 1799-ais iškėlus ligoninę, namas rekonstruotas ir jame įrengti butai. XIX a. pradžioje rūsyje sumūrytos skersinės sienos, pertvėrusios jį į tris patalpas, o XIX a. pabaigoje ir 1912-1914 metais remontuojant namą, šiaurinėje rūsio patalpoje sumūryta arkada išorinei sienai paremti.
Namas rekonstruotas (rekonstrukcijos autorė A.Zuokienė) 1975-1978 metais, rūsiai restauruoti vadovaujantis architektės Z.Vanagaitės projektu, o restoranas „Senasis rūsys“ įrengtas architekto A.Gūzo parengto projekto pagrindu. Rūsiuose gerai išliko gotikinė erdvės struktūra, autentiškos konstrukcijos ir mūro faktūra, yra gilūs šachtiniai langai ir segmentinės arkinės durų angos. Rūsio patalpos išsidėsčiusios viena eile pagal Dominikonų gatvę, o ties šv.Dvasios bažnyčia viena patalpa užsukta į kiemo pusę, tuo tarpu gretima patalpa perskirta plačia arka. Siauresnė arka jungia pastarąją patalpą su laiptine, esančia po bažnyčia – čia buvo įėjimas į bažnyčios rūsį. Kiti laiptai iš didžiosios rūsio patalpos veda į kiemą, rūsius dengia cilindriniai skliautai. Grindų būta plūkto molio, o 1977-ais paklotos šlifuoto granito plokštės.
„Senojo rūsio“ aplinką pamatysite nuo 1:30 min. diplominiame režisieriaus R. Banionio 1979 m. trumpo metražo vaidybiniame filme „Greitis mano Dievas“ https://www.youtube.com/watch?v=QYZ_jiGm3v8 (scenarijaus autorius R.Banionis, operatorius A. Mikutėnas, aktoriai V.Andrejevas, R.Bagdzevičius, R.Banionis, D.Brenciūtė, I.Choritopulas, A.Puipa, S.Račkys, A.Šatkauskas, R.Varnaitė).

Apsilankyti “Senojo rūsio” praeityje talkino AIDAI.LT fotoarchyvas.

Parašykite komentarą

Scroll to Top

SUSISIEKITE