AIDAI

Straipsniai
PRENUMERATA

Septintojo dešimtmečio akimirkos: kokį Vilnių išvystume jose?

Ar šio įrašo autorius – bemaž dviejų metrų ūgio vyrukas – yra aukštas? Lyginant su vaiku ar paaugliu – tikrai taip. O lyginant su Arvydu Saboniu – nedidukas. Paradoksas, kad gyvenime viską perprantame lygindami, tad ir jau nutolusio sovietmečio būtį perprasti galime tik lygindami su šiandieninėmis realijomis. Kviečiu pasidairyti į vilniečių kasdieną 7-ojo dešimtmečio viduryje, palyginti su dabarties sąlygomis, ir pasidžiaugti, kad tuometė patirtis jau praeityje. (Nuotraukoje viršuje: nešini lagaminais lėktuvo keleiviai laukia prie vienintelės oro kompanijos – “Aeroflot’o” (“Oro laivyno”, rus.) – lėktuvo trapo, kadaise tekdavo pėdinti patiems oro uosto teritorija, nepaisant oro sąlygų.)

Ligoninės operacinėje – neįmantri sovietinė technika, bylojusi tragišką sovietinės medicinos atsilikimą nuo pasaulinių standartų.

Pro Antakalnyje įsikūrusios ligoninės langus matome mūrines ir blokines/stambiaplokštes “chruščiovkes” bei kitoje Neries pusėje statomus Žirmūnus.

Autobusų parko garaže duris atvėrė 10-uoju maršrutu kursavęs gražuolis “Ikarus’as”, įsiterpęs tarp aibės beveidžių “Laz’ų”.

Viena vilniškės pramonės galiūnių – Grąžtų gamykla – gamina neprastos kokybės grąžtus, eksportuojamus į keliasdešimt šalių.

Vilniaus plėtra neįmanoma būtų be Namų statybos kombinato – galybės stambiaplokščių namų “autoriaus”.

Gardžiais pieno produktais anuomet pasigirti galėjo Klaipėda, o Vilnius – ne itin, nuotraukoje ir matome vilniškį Pieno kombinatą, vėliau tapsiantį prekybcentriu “Panorama”.

Dažnas koncertas filharmonijoje susilaukdavo gausios žiūrovų minios, nuotraukoje matome gastroliuojančio kolektyvo pasirodymą.

Dabartiniame Savanorių prospekte kilę stambiaplokščiai namai anuomet buvo daugelio svajonė, nes daugumos buities sąlygos buvo itin kuklios.

Šlifavimo staklių produkcija iškeliaudavo į keliasdešimt užsienio šalių, bet darbo sąlygos joje buvo spartietiškos.

Šiandieną nuniokoti, o kadaise tviskėję Sporto rūmai galėjo atrodyti taip, tačiau tikrumoje pastatas tapo gerokai grakštesniu, modernesniu.

Sovietmečio statybų tempus liudija šis “Lietuvos” viešbučio maketas – iki jo įgyvendinimo praeis bemaž du dešimtmečiai.

Pažvelgti Vilniaus praeitin mums padėjo AIDAI.LT fotoarchyvas.

Jei norite skaityti daugiau tokių publikacijų, tapkite AIDŲ prenumeratoriumi / prenumeratore jau dabar!

Parašykite komentarą

Scroll to Top

SUSISIEKITE