AIDAI

Straipsniai
PRENUMERATA

Lietuvos dizainerių kurtos grožybės visuotinio deficito laikmečiu

Antrame vilniškės “Baldų” parduotuvės (nuo 1999 m. – Maxima 24/7) aukšte, apart eksponuotų miegamojo ir svetainės baldų komplektų – daugumą jų buvo galima įsigyti tik su specialiu talonu, arba būdavo padėta lentelė “Šiuo metu prekyboje nėra” – buvo eksponuojami ir būsimųjų “Snaigės” šaldytuvų projektiniai modeliai, o šalia jų, ant gražaus apvalaus staliuko, gulėjo masyvi, puikiais odiniais viršeliais aptraukta, Atsiliepimų ir pasiūlymų knyga. Šiame, mūsų laikais nunykusiame raritete, garbūs parduotuvės lankytojai – profesoriai, mokslų daktarai, docentai – ir tiesiog eiliniai piliečiai buvo prirašę savąsias pastabas šaldytuvų projektiniams modeliams: po bemaž puslapį užėmusių pastabų ir pasiūlymų, garbūs kritikai įrašydavo ir savo mokslinį laipsnį, vardą bei pavardę – bene pusė storos Atsiliepimų ir pasiūlymų knygos mirgėjo giliamintiškomis pastabomis, įžvalgomis ir pasiūlymais. Paskutinysis įrašas buvo lakoniškiausias: kreivomis didžiosiomis raidėmis, įrašui smarkiai krypstant žemyn iš kairės į dešinę, sukeverzoti du žodžiai: ŠALDYTUVAI H@JOVI. Daugiau įrašų knygoje nebeatsirado…

Na, o pačią parduotuvę “Baldai” žinojo kiekvienas vilnietis, o ir dažnas sostinės svečias: magiškas naujų baldų kvapas, daugybė užrašų “Pardavime nėra”, “Pavyzdys”, “Parduota”, didžiulės – lyginant su vidutiniu užmokesčiu – kainos, eilės prie atvežtinių šaldytuvų (“Snaigė” kokybe ir patogumu nepasižymėjo), galimybė nors atidaryti baldų dureles, antrajame aukšte eksponuojami būsimų serijinių baldų pavyzdžiai, skani kava mažoje kavinukėje prie įėjimo, ir dar daug daug kas… Iš visų šių įspūdžių ir prisiminimų “Baldų” pastate esančiame prekybcentryje atrasime tik konstruktoriaus M.Aronsono suprojektuotas lubas – gana sudėtingą erdvinę metalinių santvarų konstrukciją.
Tačiau mūsų šiandienos kelionės objektu yra ne garsioji, eiliniu prekybcentriu paversta „Baldų“ parduotuvė, o patys lietuviški baldai, kurių dizainą sovietmečiu kūrė visas būrys dailininkų ir konstruktorių respublikiniame baldų projektavimo-konstravimo biure, na, o išskirtinesnius – ne masinės gamybos baldus – kūrė garsus dailininkas-baldžius Jonas Prapuolenis. Pasidairykim po įvairių laikotarpių baldų dizainus.

Bene žinomiausios anuometės baldų dizainerės – Valerijos Cukermanienės – kurti svetainės baldai.

Lietuviški 8-ojo deš. vidurio baldai.

Lietuvos liaudies ūkio tarybos Baldų ir medžio apdirbimo pramonės valdybos eksperimentinio konstravimo biuro pavyzdinis bendro kambario baldų komplektas, 1962 m.

Moters vaizduotės kurti baldai – subtiliai švelnaus, jaukaus, patogaus dizaino: Liucija Zaveckienė, valgomojo baldai, 1970 m.

Valerijos Cukermanienės kurtų baldų dizainas dešimtmečiais lenkė tuometes baldų pramonės tendencijas: svetainės baldai, 1969 m.

Brigitos Adomonienės sukurto virtuvės baldų komplekto “Laumė” linijos lakoniškos ir santūrios (1969 m.)

Šilutiškių gamintas virtuvės baldų komplektas “Šilutė” buvo itin tvirtas bei ilgaaamžis, tačiau didokas ankštoms sovietmečio būstų virtuvėms.

Apsilankyti stygiumi paženklintoje ir prieštaringumų kupinoje Lietuvos praeityje mums padėjo AIDAI.LT fotoarchyvas.

Parašykite komentarą

Scroll to Top

SUSISIEKITE